Buy Discounted Subscription Packs Here

What are Subscription Packs?

Subscription packs are pre-paid course units purchased at a discount—a big savings over à la carte pricing. Scroll down to buy one. (More details on how they work are at the bottom of this page.) If you’re not sure how big a pack to get, hop over to the Course Catalog and browse there first.

Save More with a Charlotte Lit Membership

Join Charlotte Lit or renew your expired membership now and save even more on your subscription. We have options starting as low as $7/month. Join here, before you buy your subscription pack.

How to Use Your Subscription Pack

After you’ve added a subscription pack to your cart, go to the Course Catalog to find the courses you wish to take. Each class shows the number of units needed to register. Then, when you register, choose the “use my pre-paid units” ticket. If you’re not ready to select all your courses now, that’s fine; subscription units are good until May 30, 2018.

The Nitty Gritty of Subscription Packs

Here’s the math underneath, if you like that kind of thing.

All courses are built in 3-hour blocks. Standard course pricing is three hours of course time for $55 (Charlotte Lit members) or $65 (non-members). Subscriptions are pre-purchases, at a discount, of a certain number of 3-hour course blocks, and are called “subscription units.” Since each subscription unit equals three hours:

  • 3-hour classes require 1 subscription unit
  • 6-hour classes require 2 subscription units

…and so on. When you buy a pack of units, you get some free: buy 4 get 1 free, buy 6 get 2 free, buy 8 get 4 free.

Questions?

Email admin@charlottelit.org or call 704-315-2131.

Packs for Charlotte Lit Members

MEMBERS: ARE YOU LOGGED IN? Only logged-in Charlotte Lit members can add member-priced products to their carts.

  • 5 THREE-HOUR WORKSHOP UNITS
  • Purchase 5 three-hour workshop units for the price of 4.
  • $220
  • $325 Value – Save 32%
  • 8 THREE-HOUR WORKSHOP UNITS
  • Purchase 8 three-hour workshop units for the price of 6.
  • $330
  • $520 Value – Save 37%
  • 12 THREE-HOUR WORKSHOP UNITS
  • Purchase 12 three-hour workshop units for the price of 8.
  • $440
  • $780 Value – Save 44%

Packs for Non-Members

  • 5 THREE-HOUR WORKSHOP UNITS
  • Purchase 5 three-hour workshop units for the price of 4.
  • $260
  • $325 Value – Save 20%
  • 8 THREE-HOUR WORKSHOP UNITS
  • Purchase 8 three-hour workshop units for the price of 6.
  • $390
  • $520 Value – Save 25%
  • 12 THREE-HOUR WORKSHOP UNITS
  • Purchase 12 three-hour workshop units for the price of 8.
  • $520
  • $780 Value – Save 33%